Vedoucí skupiny : Prof. Ing. Rostislav Drochytka, CSc., MBA., dr.h.c.
Výzkumná skupina se zabývá unikátním zkoumáním silikátových a polymerních stavebních hmot s využitím inovativních fyzikálně-chemických metod. Jedná se o sledování degradace stavebních materiálů vlivem chemicky agresivního prostředí, a to především kapalného a plynného. Pro sledování chování materiálů v agresivním prostředí a dlouhodobé trvanlivosti jsou využívané různé metody, přičemž se velice komplexně sleduje také mikrostruktura. Sledování mikrostruktury je realizováno z důvodu její úzké souvislosti s trvanlivostí materiálu. Za tímto účelem jsou využívány pokročilé laboratorní metody, jako diferenční termická analýza (DTA), rentgenová difrakční analýza (XRD), výpočetní tomografie (CT) a skenovací elektronový mikroskop (SEM) s podporou EDX. Pomocí těchto metod lze detailně zkoumat mikrostrukturu materiálů a následně podrobněji hodnotit jejich odolnost např. vůči karbonataci a sulfataci, kdy je možné popsat také novotvary vzniklé chemickými reakcemi mezi agresivním médiem a stavební hmotou.
Vzhledem k sofistikovanému vybavení pracoviště a dlouholetým zkušenostem s vývojem nových odolných hmot se v minulosti podařilo dosáhnout celou řadu nových vysoce odolných materiálů. Jednalo se například o pancéřové silikátové podlahy, schopné vytvrzení již po 2 hodinách od provedení s následným dosažením vysoké mechanické i chemické odolnosti. Dále se jednalo o mnoho správkových, zdících, spárovacích, injektážních, nátěrových či např. lepicích hmot do silně agresivních prostředí typu kanalizací, silážních žlabů atp.
Ověření vysoce-odolné podlahové konstrukce v reálných podmínkách | Ověření aplikace nového materiálu pro torkret v reálných podmínkách |
SEM snímek povrchu epoxidového nátěru po působení 30% H2SO4 | SEM snímek plerosféry |
SEM snímky polymercementové malty po 540 dnech při 90% relativní vlhkosti: (a) hydratační produkty v póru vzorku (CSH gely, portlandit, ettringit); (b) detail jehlic ettringitu a krystalů portlanditu. | |
SEM snímky polymercementové malty s obsahem krystalizační přísady a vápence po 540 dnech při 90% relativní vlhkosti: (a) Nově vytvořené krystaly z krystalizační přísady v póru; (b) Detail krystalů |
Nejvýznamnější výstupy, kterých skupina dosáhla:
- DROCHYTKA, R.; BYDŽOVSKÝ, J.; ČERNÝ, V.; FIGALA, P.; PUMPR, V.; DOHNÁLEK, P.; DOHNÁLEK, J.; Systém pro sanaci chemicky atakovaných a namáhaných stavebních konstrukcí. 35311, užitný vzor. (2021)
- DROCHYTKA, R.; BYDŽOVSKÝ, J.; ČERNÝ, V.; FIGALA, P.; PUMPR, V.; DOHNÁLEK, P.; DOHNÁLEK, J.; Systém pro sanaci chemicky atakovaných a namáhaných stavebních konstrukcí. 35311, užitný vzor. (2021)
- JAKUBÍK, A.; DROCHYTKA, R.; HODUL, J. Vysoce odolný správkový kompozit pro rekonstrukce objektů z taveného čediče s využitím druhotných surovin. 33000. (2019)
- DROCHYTKA, R.; BYDŽOVSKÝ, J.; PUMPR, V.; DOHNÁLEK, P. Podlahový systém pro extrémní mechanické namáhání a chemickou odolnost. 31164. (2017)
- HODNÁ, J.; VYHNÁNKOVÁ, M.; HODUL, J.; DROCHYTKA, R.; DOHNÁLKOVÁ, B. Polymerní podlahový systém s obsahem druhotných surovin. 29530. (2016)
- DROCHYTKA, R.; BYDŽOVSKÝ, J.; ČERNÝ, V.; DUFKA, A.; DVOŘÁKOVÁ, M.; MELICHAR, J.: CM-17-020; Metodika laboratorních zkoušek trvanlivosti podlahových systémů ve specifických agresivních prostředích. (metodika certifikovaná uplatněná)
- HODUL, J.; DROCHYTKA, R. Examination of microstructure of solidification product containing hazardous sludge. Procedia Engineering, 2016, vol. 151, no. 1, p. 402-409. ISSN: 1877-7058.
- HODUL, J.; MÉSZÁROSOVÁ, L.; ŽLEBEK, T.; DROCHYTKA, R.; DUFEK, Z. Impact of Aggressive Media on the Properties of Polymeric Coatings with Solidification Products as Fillers. Coatings, MDPI, 2019, vol. 9, no. 12, p. 1-24. ISSN: 2079-6412.
- HODUL, J.; ŽIŽKOVÁ, N.; BORG, R. The Influence of Crystalline Admixtures on the Properties and Microstructure of Mortar-Containing By-Products. Buildings, 2020, vol. 10, no. 9, p. 1-18. ISSN: 2075-5309.