O nás
Ústav technologie stavebních hmot a dílců Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně zajišťuje výuku studentů bakalářského i magisterského studijního oboru M – Stavebně materiálové inženýrství, doktorského studia oboru Fyzikální a stavebně materiálové inženýrství a dále zajišťuje specializované odborné kurzy, semináře a workshopy.
Výhodou studia na oboru M je prostor pro individuální, až rodinný přístup k jednotlivým studentům.
Absolventi oboru M disponují všemi patřičnými znalostmi profilujícími stavebního inženýra a získávají ucelený přehled o stavebních konstrukcích, klasických i nejnovějších stavebních materiálech a jejich aplikacích ve stavebnictví, získávají rovněž potřebné ekonomické vzdělání a díky univerzálním znalostem předpoklady uplatnit se v široké oblasti stavebních činností, ve velkých podnicích i při soukromém podnikání.
Vědeckovýzkumná činnost ústavu je zaměřena na technologii, užití stavebních hmot a výzkum stavebních dílců včetně jejich zkoušení.
Ústav technologie stavebních hmot a dílců nabízí služby, zaměřené na:
- vývoj a komplexní posouzení vlastností stavebních hmot a materiálů,
- zkušebnictví všech typů betonů, pojiv, kameniv, malt a keramických výrobků v akreditované zkušební laboratoři,
- analýzu mikrostruktury hmot včetně určení fázového složení a stanovení obsahu dílčích složek,
- 3D zobrazení mikro a makro struktury zkoumaných materiálů,
- testování reologických vlastností čerstvých kompozitů,
- detekci a lokalizaci poruch a vad materiálů, sledování rozvoje jejich deformace, rozvoje trhlin a koroze,
- simulace působení agresivních a klimatických vlivů pro ověření i prognózu trvanlivosti stavebních hmot,
- analýzy chování materiálů při různých teplotách až do výše 1 600 °C,
- stanovení objemových změn materiálů v různých teplotních a vlhkostních poměrech,
- diagnostika a posouzení (stavebně technické průzkumy, expertízy) stavebních hmot v konstrukcích,
- materiálové i technologické řešení sanací stávajících konstrukcí,
- testování tepelně izolačních, akustických, difúzních a jiných fyzikálních vlastností,
- návrh a ověření optimálního využití druhotných surovin jako náhrady surovin primárních,
- experimenty ve zkušebních pecích a aparaturách pro extrémní namáhání stavebních materiálů, prvků a konstrukcí (stanovení reakce na oheň, stanovení požární odolnosti).
Střediska vědecko-výzkumných aktivit
Zodpovědný: doc. Ing. Jiří Bydžovský, CSc.
Koordinace přípravy návrhů tuzemských a mezinárodních projektů základního i aplikovaného výzkumu včetně projektů smluvního výzkumu s průmyslovými partnery, dohled nad řešením projektů z hlediska věcného i ekonomického, konzultace přípravy průběžných a závěrečných zpráv o výsledcích řešení.
Středisko Akreditovaná zkušební laboratoř při UTHD
Zodpovědný: prof. Ing. Rudolf Hela, CSc., Ing. Adam Hubáček, Ph.D.
Akreditovaná zkušební laboratoř má v současné době akreditovaných ČIA ČR 45 zkoušek pro oblast zkoušení čerstvého a zatvrdlého betonu, betonových výrobků (zámkové a ploché dlažby, silniční a jiné obrubníky, skruže atd.), lehké stavební hmoty, pálené výrobky a tepelně-technické vlastnosti. AZL je současně akreditovaná ÚNM ČR pro provádění akreditovaných zkoušek pro výrobkovou certifikaci v součinnosti s autorizovanou osobou č. 227 VÚPS Praha, a.s.
Středisko ADMAS
Zodpovědný: prof. Ing. Rostislav Drochytka, CSc., MBA, dr.h.c.
Ústav se podílí na činnosti výzkumného programu Vývoj pokročilých stavebních materiálů, v rámci něhož se věnuje výzkumu, vývoji a zkoušení nových stavebních materiálů a hmot na organické i anorganické bázi. Hlavní důraz je kladen především na materiály vysokých užitných vlastností, tzv. polyfunkční materiály, které mohou plnit v konstrukci více funkcí současně. Tím dochází ke zjednodušení provádění konstrukcí a zvýšení celkové efektivity využití materiálů v konstrukci, což vede ke snížení celkové energetické náročnosti na výrobu stavebních materiálů a výstavbu konstrukcí, dále pak k úspoře surovinových zdrojů a v neposlední řadě pak ke zlepšení užitných vlastností prováděných konstrukcí a zlepšení jejich životnosti a trvanlivosti. Středisko disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením, mezi nejvýznamnější zařízení patří rentgenový tomograf, rastrovací elektronový mikroskop se sondou v environmentální podobě a 3D zobrazením, XRD včetně Rietveldovského rozhraní, vysokoteplotní komůrky a SAXS a další.